PP-T2-PS97

關於 Problem Solving 和 Data Sufficiency 的問題都可以在這邊發表

版主: shpassion, Traver0818

PP-T2-PS97

帖子max999 » 2008-02-20 11:36

Each unit of a certain product costs a manufacturer $9 to produce. The manufacturer sells the product in boxes of 50 units for $560 per box. How many boxes of the product does the manufacturer need to sell to yield a profit of $110,000 ?

(A) 90
(B) 100
(C) 900
(D) 1,000
(E) 1,100

鬼打牆~怎麼算都是不對 :|||
麻煩大大了
max999
中級會員
中級會員
 
帖子: 82
注册: 2008-02-06 11:36

帖子Huang Hsin-Yi » 2008-02-20 11:51

the cost of every box is 9*50=450, therefore the profit of every box is 560-450=110
thus 110000/110=1000(box)
Huang Hsin-Yi
黃金會員
黃金會員
 
帖子: 1038
注册: 2007-08-17 00:41
地址: Tainan

帖子max999 » 2008-02-20 12:09

哈~~~原來~~謝謝Huang Hsin-Yi大大 ;-$
max999
中級會員
中級會員
 
帖子: 82
注册: 2008-02-06 11:36


回到 GMAT MATH 考區

在线用户

正在浏览此版面的用户:没有注册用户 和 7 位游客